Moda

Tkaniny i dzianiny – co na ich temat powinniśmy wiedzieć?

Rozróżnienie dzianin i tkanin pochodzi oczywiście ze sposobu, w jaki tworzony jest dany materiał. Jak sugeruje nazwa, mogą być przez producenta dziane lub tkane. Na czym tak naprawdę polega różnica?

Tkaniny – wygodne i efektowne

Tkaniny z natury są nie zbytnio elastyczne, za to potrafią doskonale podkreślić figurę. Znajdują szerokie zastosowanie, bowiem produkowana jest z nich nie tylko tradycyjna garderoba, ale także obrusy, pościele i uniformy. W jakich miejscach najłatwiej znaleźć wysokiej jakości tkaniny i producent dzianin Łódź to miasto, które w swojej przeszłości miało wiele wspólnego z przemysłem włókienniczym. Nie gdzie indziej możemy zwiedzić Centralne Muzeum Włókiennictwa, lecz również wiele historycznych zakładów tekstylnych.

Warto pamiętać, że są jeszcze dzianinowe koszulki, swetry czy skarpetki. Praktyczne oraz rozciągliwe, gdyż powstające właśnie z dzianiny. Ten materiał bazuje na jednej nitce układanej w oczka, które połączone ze sobą tworzą prostopadłe rzędy. To z tego wynika właśnie różnica w elastyczności między tkaninami a dzianinami.

Jakie rozróżniamy sploty?

Spośród tkanin mamy możliwość odróżnić od siebie tradycyjne 3 warianty splotów: płócienny – używany przede wszystkim w batyście, flaneli czy szyfonie, diagonalny, jaki spotykamy w jeansach, a także jest właściwy dla jodełki lub gabardyny i splot atłasowy obecny w satynie.

W kategorii dzianin różnice są o wiele łatwiejsze do dostrzeżenia, ponieważ wyróżnia się dzianiny rządkowe oraz kolumienkowe. Pośród tych pierwszych wskazać należy między innymi dzianinę swetrową, dzianinę ściągaczową i dżersej; sploty kolumienkowe odnajdujemy natomiast w trykocie oraz tiulu.

Oba typy materiałów możemy również dzielić ze względu na wariant włókien. Mogą wystąpić bowiem włókna całkowicie naturalne, ale i syntetyczne, a wśród obydwu istnieje cała skala tych o zupełnie odmiennych cechach.