Bez kategorii

Obowiązki świadka

swiadekŚwiadkowie są drugą parą, na którą jest skupiona uwaga gości podczas uroczystości weselnych. Ważne , aby wybrać do pełnienia tej funkcji osoby zaufane i które, będą potrafiły w pełni zaangażować się w wykonywane zadanie.  Państwo Młodzi powinni mieć pewność , że wszelkie sprawy organizacyjne, będą załatwiane na bieżąco, aby nic nieoczekiwanego nie zakłóciło przebiegu uroczystości weselnych. Dlatego ważne jest , aby Świadkowie dobrze wiedzieli , czego się od nich oczekuje w tym ważnym dla Państwa Młodych dniu. W tym miejscu podaje kilka przykładowych obowiązków, o których  nie powinien zapomnieć żaden świadek.

Świadek pomaga Panu Młodemu przy wyborze garnituru i dodatków
Świadek zajmuje się organizowaniem i prowadzeniem wieczoru kawalerskiego

Świadek asystuje podczas ubierania Pana Młodego i dba, aby wszystkie elementy stroju były idealnie ułożone i dopasowane ( często podczas ubierania obecny jest również fotograf i odbywa się sesja zdjęciowa).

Świadkowie  podpisują akt ślubu ( w przypadku ślubu konkordatowego  podpis składa się kilka dni przed ślubem lub tuż przed samą uroczystością – należy mieć przy sobie dowód osobisty w celu weryfikacji danych na akcie ślubu)
Zarówno podczas Mszy św.  jak i w Urzędzie Stanu Cywilnego świadkowie stoją za Parą Młodą- Świadkowa po stronie Panny Młodej , Świadek po stronie Pana Młodego

Świadek razem ze świadkową odbierają prezenty , kwiaty, koperty od gości podczas składania życzeń
Świadek i Świadkowa są obecni podczas błogosławieństwa Pary Młodej
Świadek czynnie uczestniczy w „oczepinach” ( w zależności od rodzaju zabaw:  pomaga np. zdjąć krawat Panu Młodemu, razem ze świadkową „zbiera na wózek”, itp.)
Świadek czuwa na dobrym samopoczuciem Pana Młodego ( w razie potrzeby rozwiewa wszystkie jego wątpliwości)

Świadek powinien mieć przy sobie cukierki lub jakieś prezenty dla rodzeństwa Panny Młodej, aby w imieniu Pana Młodego wykupić przyszłą żonę z rodziny

Świadek powinien zabezpieczyć odpowiednią ilość alkoholu na tzw. „bramki”
Świadek jest przygotowany na każdą nieoczekiwaną okoliczność (np. ma przy sobie przedmioty , które mogą się przydać Panu Młodemu, np. tabletki od bólu głowy, plaster , chusteczki itp.)
Świadek jest zawsze uśmiechnięty i życzliwy, bez względu na porę dnia i nocy
Świadek jest w stałym kontakcie z liderem zespołu oraz z kuchnią ( wspólnie czuwają nad prawidłowym przebiegiem kolejnych etapów wesela)
Świadka nie opuszcza dobry humor, zawsze chętnie bawi gości
Świadek nigdy nie opuszcza wesela przed Parą Młodą,