Bez kategorii

Specjalistyczne środki gaśnicze

Specjalistyczne środki gaśnicze, to nie tylko profesja strażaków. Każdy z nas jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i bliskich oraz naszej nieruchomości. Jednak nie wszystkie materiały gaśnicze są jednak przeznaczone do każdego rodzaju pożarów.

Praktycy mają całkowitą wiedzę o używaniu konkretnych materiałów gaśniczych. Niestety spora część „zwyczajnych” ludzi takimi informacjami nie dysponuje, bowiem rzadko dosięga nas problem zaprószenia ognia . W przypadku gdy się to przydarzy telefonujemy do razu do straży pożarnej, a sami zachowujemy bezpieczna odległość od pożaru. Zdarza się jednak tak, iż wystarczająco wcześnie dostrzeżony pożar możemy zdusić przy używaniu dostępnych ale dobrze dopasowanych środków aby zapobiec narastaniu kłopotu. Trzeba również uruchomić system przeciwpożarowy. Naturalnie najskuteczniejsze zabezpieczenia przeciwpożarowe, to zapobieganie wywołaniu ryzyka zaprószeniem ognia, ale przecież nie wszystko można przewiedzieć.
Konstytutywna standaryzacja środków służących do walki z ogniem.
Woda – jest to najzwyklejszy i najpowszechniej stosowany preparat podczas walki z ogniem. Jednakże zwykła woda przecież nie może być użyta do gaszenia: instalacji elektrycznych, nafty, oleju napędowego, ropy, benzyny, całej gamy wytworów, jakie podczas kontaktu z wodą wytwarzają gazy wybuchowe lub palne.
Piana – składa się z maleńkich bąbli gazu. Występowanie wody w pianie gaśniczej udaremnia wykorzystanie jej także do gaszenia wymienionych wyżej rzeczy/materiałów.
Dwutlenek węgla – jest to preparat do gaszenia pożarów sprężony w metalowych pojemnikach oraz nadaje się do gaszenia dowolnego rodzaju pożarów.
Halon – jest to niepalny płyn, który jaka tak jak poprzedni środek jest odpowiedni do usuwania różnorodnych pożarów. Jednak wykorzystanie halonu w zamkniętych pomieszczeniach jest wzbronione z uwagi
Proszki gaśnicze – są to preparaty, które profesjonalnie wybrane mają za zadanie powstrzymanie spalania.