Bez kategorii

Zagrożenie czadem

Powszechnie wiadomo, jak poważne w skutkach bywają przypadki ostrego zatrucia gazem lub czadem – o konieczności montażu wykrywacza gazu w kotłowniach nie ma potrzeby nikogo przekonywać. Jednak bywają przypadki, gdy rozsądnie jest zaopatrzyć się dodatkowo w przenośny detektor gazu. Skąd wiemy, czy jest nam on potrzebny?

Jego zaletą będzie na przykład to, że oferuje bardziej różnorodne przeznaczenie niż detektory stacjonarne. Taki sprzęt ma szansę być wykorzystywany zarówno we wnętrzach, na statku, jak i w dowolnym pojeździe o napędzie gazowym. To rzadko spotykana uniwersalność. Zachowa skuteczność we wszystkich miejscach, w jakich może pojawić się przypuszczenie jakichkolwiek niedoskonałości instalacji gazowych. Stanowi niezastąpiony czynnik wyposażania w instytucjach zajmujących się na co dzień montowaniem instalacji gazowych w samochodach, a dodatkowo przy domowej kontroli szczelności instalacji.

Zazwyczaj przenośny detektor gazu zasila się zwykłym akumulatorem. Stan naładowania komunikują nam diody albo informacja widoczna na wyświetlaczu – dlatego zawsze wiemy, jak długo możemy go jeszcze używać. Świetnie, jeżeli przenośny detektor gazu posiada dodatkowo latarkę oświetlającą miejsce testu. W związku z tym, że tego rodzaju narzędzia często wykorzystywane są w czasie prac terenowych, dobrze zaopatrzyć je w adapter dopuszczający wygodne ładowanie w samochodzie podczas podróży.

Przenośny detektor gazu znajduje zastosowanie w każdym zakładzie o podgrzewaniu gazowym, choć w większości przypadków odpowiedniejszy będzie detektor wielogazowy zasilany z sieci, albowiem daje on pewność stabilnego kontrolowania stężenia gazów w powietrzu. Urządzenie będące częścią instalacji pracuje bezustannie. Zawsze należy jednak pamiętać o dobrze przemyślanym montażu receptora oraz właściwym serwisie sprzętu.