Dom

Dachówka betonowa — wady i zalety tego rozwiązania

Jednym z największych wyzwań podczas budowy domu jest niewątpliwe wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. Wielu z nas zastanawia się na tym etapie czy popularna dachówka betonowa będzie dobrym wyborem.

Dachówka betonowa czym się charakteryzuje, czyli zalety tego pokrycia

Dachówki betonowe są jednymi z najczęściej wybieranych pokryć dachowych. Są wykonane z mieszanki cementu, pigmentów oraz piasku. Mogą być malowane na dowolny kolor, producenci mają w swoich ofertach całą gamę barw, niektórzy oferują też dobrania kolory na zamówienie. Dostępne są też w różnych kształtach, tak aby można je było dopasować nawet do najbardziej wymagających dachów. Dachówka betonowa cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne, w tym warunki atmosferyczne. Odznacza się dużą zdolnością izolacji akustycznej – ten, kto choć raz gościł kunę na dachu, wiec jak ważna jest to cecha. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju dachówek, jest jej konkurencyjna w stosunku do dachówek ceramicznych cena, przy zachowaniu równie wysokiej jakości. Każdy, kto mieszkał pod szybko nagrzewającym się dachem, doceni też brak skłonności tego pokrycia dachowego do nagrzewania się. Nawet w bardzo wysokich temperaturach pod dachem krytym dachówką betonową nie będziemy odczuwali skutków takiego stanu. W kontrze mamy też w naszej szerokości geograficznej duże mrozy, na które taki rodzaj dachówek również jest wyjątkowo odporny. Jeśli z kolei sen z powiek spędzają nam często ulewy, to również będzie dobry wybór. Dachówka betonowa charakteryzuje się niską nasiąkliwością, jest więc odporna nawet na duże i długotrwałe deszcze. Taki typ dachówek jest też również bardzo prosty w utrzymaniu, z uwagi na to, że możliwe jest jego łatwe czyszczenie. Nie musimy się więc martwić dużymi kosztami z tym związanymi nawet w regionach narażonych na duże zanieczyszczenia czy pylenie roślin.

Czy dachówka betonowa ma wady?

Mimo niezliczonej ilości zalet, taki typ dachówki ma również pewne minusy. Jednym z nich jest ciężar takiego pokrycia dachowego. Metr kwadratowy tak pokrytego dachu może ważyć nawet do 40/50 kilogramów. Dlatego też z wyborem takiego pokrycia mogą wiązać się dodatkowe koszty związane z odpowiednim przygotowaniem więźby dachowej czy dodatkowego wzmocnienia. Taka wada przy długiej liście zalec wydaje się wręcz nieuważana. Szczególnie że wielu może uważać ją za zaletę. Ciężki dach jest solidniejszy i odporny na duże wiatry.