Zdrowie

Aparat CPAP – właściwy sposób radzenia sobie z bezdechem sennym

Nowoczesny aparat CPAP jest urządzeniem medycznym jakie umożliwia nieinwazyjne leczenie problemów oddechowych, a w szczególności efektywny jest w łagodzeniu obturacyjnego bezdechu.

Podstawowy aparat CPAP pomocny w leczeniu OBS (bezdech senny) składa się z maski, która to może być typu nosowego, ustno-nosowego lub pełno twarzowego oraz oczywiście urządzenia stale pompującego powietrze do dróg oddechowych pacjenta. Dzięki temu chory używający aparatu ma bezustannie plusowe ciśnienie powietrza w swoich drogach oddechowych. Ta technika ta jest najskuteczniejszą w usuwaniu nieprawidłowości oddychania. Prosty, bezinwazyjny tryb działania zapewnia to, że aparat cały czas pompuje do dróg oddechowych tlen, co zapobiega zapadaniu się języka i podniebienia (to właśnie to zjawisko powoduje chrapanie). Jedynym czynnikiem, który może zachwiać efektywność kuracji jest złe dostosowanie rozmiaru maski do twarzy (nieszczelności uniemożliwiają zachowanie optymalnego ciśnienia). Stąd maski do urządzeń CPAP są w różnych rozmiarach i powinniśmy wybrać najoptymalniejszą wielkość dla siebie, by nie dopuścić do powstania żadnych nieszczelności. Następną zaletą aparatu do leczenia bezdechu jest wbudowany system rejestrujący, dzięki któremu lekarz ma wgląd do takich danych jak: długość oddechów, przerwy w oddychaniu, czy wszystkie ściągnięcia maski. To dzięki temu dostępne jest obserwowanie przebiegu terapii i analiza efektywności.

Ultranowoczesne modele urządzeń wyposażone są również czujnik alarmujący w chwili obsuwania się maski z twarzy chorego. Raczej łatwe jest także utrzymywanie aparatu CPAP w czystości. Co jakiś czas wpada także kupić nowe filtry. Użytkowanie urządzenia pozwala na zupełne usunięcie bezdechu, co umożliwi w końcu zdrowy oraz stabilny odpoczynek. W całej Polsce NFZ częściowo refunduje CPAP.