Co należy wiedzieć o stalowej konstrukcji hali
W budowaniu dużych konstrukcji przemysłowych najczęściej wykorzystuje się stalową konstrukcję. Kiedy konstrukcja będzie demontowania, da się ją przeznaczyć do recyklingu, dodatkowo jej wyższość nad drewnem polega na większej wytrzymałości.
Projektowanie konstrukcji stalowej hali
Podstawą powodzenia jest raczej skomplikowany etap planowania konstrukcji. Od tego zależy, czy całość będzie bezpieczna i czy w ogóle zostanie zatwierdzona jego realizacja, więc obliczenia muszą być dokładne i szczegółowe. Nie da się do pracy nad projektem podejść na luzie, dlatego że w takich halach znajduje się jednocześnie mnóstwo ludzi i pozostaje tutaj wartościowy sprzęt, ponadto od projektu zależy spełnienie wymogów BHP. Dzięki laserowym dalmierzom i sprzętowi pomiarowemu oraz programom wizualizacyjnym inżynierowie wiedzą, czy konstrukcja stalowa hali nie będzie posiadała wad już podczas przygotowywania planów. W trakcie projektowania należy dokonać selekcji właściwego gatunku stali, który zagwarantuje stabilność, wytrzymałość i anty korozyjność; to ostatnie może stać się najgroźniejszym czynnikiem, grożącym ewentualnością zawalenia stropu.
Wady i zalety
Podobnie do innych technologii, konstrukcje stalowe posiadają słabsze i silniejsze atuty. Za jedną z większych zalet można uznać to, że ich wykonanie trwa relatywnie krótko. Kiedy już odleje się je ze stali w hucie i zostaną odpowiednio obrobione, co sprawi, że, konstrukcje będą nadawały się do użytku, można przewieźć wszystko na miejsce i połączyć je ze sobą, tworząc halę. Nie dość, że stworzenie hali z przygotowanych komponentów jest znacznie szybsze, to następną zaletą jest fakt, że można budować je w dowolnych warunkach atmosferycznych. Największym wrogiem stalowej konstrukcji hali pozostaje jedno i to samo zjawisko – utlenianie metali, czyli rdzewienie. Z pewnością konstrukcja po upływie jakiegoś czasu zacznie korodować i nawet pokrycie jej odpowiednimi substancjami tylko zwolni działanie efektów, więc trzeba uwzględnić nadchodzący koniec jej przydatności do użytkowania.