Dom

Jak zarządzać domem?

System BMS to proces zintegrowanego sterowania wszystkimi instalacjami w domu, aktualnie coraz bardzie popularny. Dzięki niemu poprawia się znacznie komfort życia mieszkańców domu, ale również zwiększa wydatnie bezpieczeństwo domu. System BMS – Building Management System jest możliwy do zbudowania w każdym domu, czy budynku, ale szczególnie dedykowany jest domom inteligentnym. BMS stosuje się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, ale również przemysłowym czy usługowym.

System BMS – korzyści z wprowadzenia

Nie ulega wątpliwości, że bardzo istotnym argumentem przemawiającym za jego wprowadzeniem jest dbałość o bezpieczeństwo, ale również:

  • zwiększenie automatyzacji i funkcjonalności elementów wyposażenia
  • zmniejszenie kosztów eksploatacji, czy modernizacji
  • ochrona przed włamaniami, kradzieżami i ewentualnymi zniszczeniami.

Sytem BMS – przykłady

BMS może zapewnić oszczędne wykorzystanie na przykład energii elektrycznej, sterując oświetleniem. Wykorzystuje w tym przypadku czujniki obecności, podobnie jak sterowanie temperaturą, wyłączając lub włączając ogrzewanie, uruchamiając rolety na przykład by wpuścić bądź nie, energię słoneczną.Może też zamykać okna, kiedy zaczyna padać. By zapewnić bezpieczeństwo pomieszczenia można wyposażyć w różne czujki, które szybko wyśledzą złodzieja. bardziej inteligentny monitoring pozwala na wprowadzenie zaawansowanych systemów identyfikacji, BMS zabezpiecza poprzez sieć czujek przed zalaniem, ogniem czy gazem. Zintegrowane z innymi systemami na przykład otwieranie czy zamykanie bram, bramek czy też nawadnianie ogrodu.

System BMS – sterowanie

Oczywiście systemem BMS można sterować nie tylko będąc w pomieszczeniach, ale również zdalnie, za pomocą smartfona lub komputera albo tableta. Warto również wspomnieć o sterowaniu pilotem czy komunikatorem głosowym.

Oczywiście najwyższy poziom systemu BMS polega na pełnej integracji wszystkich instalacji budynku. Taki, w pełni zintegrowany, inteligentny dom pozwala na zarówno duże oszczędności, jak i niezwykle podwyższa komfort życia.