Videos

Zjawiskowe murale – co jest w nich niezwykłego?

Większości osób zdarzyło się kiedyś zatrzymać przy pięknej ścianie budynku ozdobionej różnokolorową farbą. Rozległe dzieła sztuki intrygują i potrafią istotnie zaszokować swym umiejscowieniem. W polskich miastach jest ich coraz więcej – bezustannie urzekają okolicznych mieszkańców i skupiają głodnych nowości przyjezdnych.

Przestrzeń miejska lubi różnorodność i wszystko, co jest w stanie przyczynić się do jej ubarwienia. Czasami wystarczy dość niewielka zmiana, żeby doskonale znane miejsce, które przez wiele lat pozostawało jednakowe, stało się nowym, atrakcyjnym punktem spotkań. Kluczem sukcesu tego rodzaju rozwiązań jest ich dobrze przemyślane położenie, bezbłędnie zaprojektowana kompozycja i często także pewien element zaskoczenia. Ostatecznym efektem oczarowują nas właśnie murale Łódź to przykład miasta, które potrzebowało ich do odświeżenia swoich szarych ulic. Miasto dla wielu turystów nieatrakcyjne przywabia dziś malarzy z całego świata. Ci natomiast pozostawiając po sobie bezcenne pamiątki w formie przepięknych malowideł, skutecznie zachwycają kolejnych turystów.

Tym, co w muralach nietypowe, jest bez wątpienia ich rozmiar, oryginalność oraz unikalność. Każdy powstaje tylko raz i został zaprojektowany na potrzeby konkretnego miejsca. Różnorodność styli, lokalizacji i kontekstu powoduje, że każde miejsce może nabrać zupełnie nowego charakteru. Każde dzieło sztuki tego typu będzie niewątpliwie podatne na szereg czynników zewnętrznych, takich jak między innymi deszcz czy planowane remonty. Tym chętniej na co dzień je doceniamy, ciesząc oczy każdą chwilą ich obecności.