DomRóżnościZdrowie

Wózek inwalidzki – który wybrać?

Zakup wózka inwalidzkiego często stanowi wyzwanie dla osób z trwałą niepełnosprawnością. O wybór tego rodzaju zaopatrzenia na kilkumiesięczny lub kilkutygodniowy czas powrotu do zdrowia nie jest żadnym problemem, jednak wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego użytkowanego niemal nieustannie odgrywa ważną rolę w aspekcie funkcjonalności osoby chorej. Na jaki wózek toaletowy warto się zdecydować?

Wózek toaletowy – dlaczego warto poświęcić nieco więcej czasu podczas wyboru?

Właściwie dobrany wózek toaletowy pozwala na łatwe pokonywanie barier architektonicznych, znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie osoby z ograniczeniami ruchowymi, a jego użytkowanie jest proste i nie wymaga dużego wkładu siły i energii ze strony użytkownika. Niewłaściwie dobrany wózek toaletowy może być źródłem problemów w poruszaniu się osoby chorej oraz stanowić duże obciążenie fizyczne.

Wybór wózka inwalidzkiego to kwestia indywidualna, która zależy od potrzeb osoby z ograniczeniami ruchowymi oraz stopnia niepełnosprawności. Istnieją trzy elementy, które warto uwzględnić w trakcie wyboru wózka. Pierwszą z nich jest schorzenie, gdyż warunkuje ono wybór między wózkiem elektrycznym a manualnym. Następną wytyczną jest stopień samodzielności użytkownika takiego wózka, a ostatnią kwestią, na jaką powinno się zwrócić uwagę to poziom codziennej aktywności ruchowej, jaką prezentuje osoba potrzebująca wózka inwalidzkiego.

Wózek inwalidzki tradycyjny – podstawowe elementy konstrukcji

Bardzo ważnym elementem wózka inwalidzkiego jest jego rama. Przed zakupem sprzętu warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się materiałowi, z jakiego została wykonana. Stalowa rama cechuje się tym, iż jest bardzo wytrzymała, a również stosunkowo niedroga. Jednocześnie jest jednak ciężka, co warunkuje mniejszą zwrotność wózka i ogranicza funkcjonowanie użytkownika. Inne materiały, z jakich wyprodukowane są ramy wózków inwalidzkich to tytan lub aluminium. Ramy te są lżejsze od stalowych, dzięki czemu wózek jest bardziej zwrotny, w związku z czym łatwo się nim manewruje. Takie wózki są jednak znacznie droższe od modeli ze stalową ramą.

Kolejną istotną cechą wpływającą na użytkowanie wózka jest jego konstrukcja. Zaleca się zwrócić uwagę na sposób, w jaki wózek toaletowy będzie przechowywany lub transportowany. Składana rama znacznie ułatwia transport oraz jego przechowywanie, jednak klamra, umiejscowiona w tym przypadku pod siedziskiem, utrudnia manewrowanie sprzętem. Jeśli chodzi o osoby aktywne, to stanowi znaczne utrudnienie oraz zdecydowanie warto postawić na wózek ze sztywną ramą. Osoby mniej aktywne, zazwyczaj starsze, decydują się na wózek składany, który z problemu można przewozić oraz korzystać w różnych miejscach. Wózek inwalidzki powinien być dokładnie dopasowany do osoby użytkującej pod względem parametrów technicznych, takich jak głębokość i szerokość siedziska oraz wysokość oparcia. Właściwie dopasowane siedzisko zapewnia stabilizację oraz utrzymanie prawidłowej postawy.

Nieprawidłowo dobrane siedzisko przyczynia się do nieprawidłowego ułożenia ciała w trakcie użytkowania, co może skutkować zmniejszeniem komfortu, zaburzeniami w układzie mięśniowo-szkieletowym, jak również sprzyjać powstawaniu odleżyn. Podczas wyboru oparcia łóżka należy zwrócić uwagę na jego wysokość i kąt ułożenia. Właściwe podparcie z tyłu pozwala utrzymać właściwą postawę ciała. Co więcej, składane oparcie ułatwia transport wózka inwalidzkiego.

Dofinansowanie NFZ na zakup wózka toaletowego

Zakup wózka inwalidzkiego jest często inwestycją na lata. Koszt dobrego modelu, szczególnie typu active bądź elektrycznego nie raz przekracza możliwości finansowe osoby niepełnosprawnej. Warto zatem zapoznać się z możliwościami dofinansowania zakupu wózka inwalidzkiego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zlecenie na zakup wózka inwalidzkiego, które może wypisać lekarz specjalista posiadający kontakt z NFZ, jest ważne bezterminowo. W otrzymanym zleceniu należy zawrzeć kod zaopatrzenia, ponieważ każdy typ wózka inwalidzkiego posiada inny. Kolejno zlecenie należy potwierdzić w swoim oddziale NFZ.