Dom

Kolory w łazience małej i dużej

Projektując i urządzając łazienkę, warto zwrócić uwagę na jej kolorystykę. Dywaniki łazienkowe oraz inne akcesoria, mogą stanowić idealne uzupełnienie dla wystroju wnętrza i nadać mu wyjątkowy charakter, dlatego też warto zwrócić należytą uwagę na takie detale.

Proces projektowania pomieszczenia przebiega zazwyczaj w kilku etapach. Warto jednak już na początku ustalić kolorystykę, w której będzie obracać się dane pomieszczenie. W przeciwnym razie trudno będzie o dobre zsynchronizowanie wszystkich elementów wykończenia, a także wyposażenia w taki sposób, by wszystko ze sobą współgrało i do siebie pasowało. Biorąc pod uwagę, że dzisiaj większość elementów wykończenia wnętrza jest dostępna w bardzo zróżnicowanej gamie kolorystycznej, warto wziąć pod uwagę różne rozwiązania, gdyż w większości przypadków jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Od czego zacząć planowanie wystroju łazienki?

Na etapie projektowania warto zastanowić się, ile kolorów będzie w łazience. Wpływa to bezpośrednio na to, planowanie zakupu poszczególnych elementów. W gąszczu różnych możliwości łatwo o popełnienie błędu i kupienie czegoś, co w ogóle nie będzie pasowało do reszty. W kwestii kolorystycznej zazwyczaj ma się dwie możliwości. Można urządzić łazienkę w stonowanych kolorach lub wręcz odwrotnie, wykorzystać bardzo dużą paletę kolorystyczną. W przypadku zdecydowania się na nierzucające się w oczy kolory, czyli na przykład jasne odcienie szarości, beżu lub bieli, najlepiej szukać podobnych kolorystycznie dodatków. Powyższe kolory będą się ze sobą dobrze komponować. W przypadku ciemniejszych kolorów, takich jak granatowy, dobrze spiszą się odcienie niebieskiego.

Ciekawym rozwiązaniem jest także przełamanie dominujących kolorów i wykorzystanie kontrastowych elementów wyposażenia. Na przykład dywaniki łazienkowe w czarnym lub granatowym kolorze mogą dobrze pasować do białej glazury i terakoty. Jeśli ktoś chce pójść w tę stronę, należy jednak pamiętać, by faktycznie były zdecydowanie kontrastowe, gdyż to wygląda najlepiej.

Dywaniki łazienkowe – jaki kolor do małej łazienki wybrać?

Projektując łazienkę i jej wystrój, trzeba też pamiętać, by wziąć pod uwagę jej wielkość. W przypadku małych łazienek warto zaaranżować ją tak, by wizualnie wyglądała na większą. Dotyczy to właściwie większości łazienek we współczesnych mieszkaniach. Większość z nich nie przekracza bowiem wielkością kilku metrów kwadratowych. Jeśli więc ma się niewielką łazienkę w bloku lub budynku wielorodzinnym, najlepiej pomyśleć o jasnym wystroju. Pozwoli on na wizualne zwiększenie przestrzeni, podczas gdy czernie, granaty i ciemne szarości zadziałają wręcz odwrotnie i osiągnie się efekt, który sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na jeszcze mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że nie można w takiej łazience zastosować żadnych ciemnych elementów. Przykładowo dobrym rozwiązaniem będą czarne dywaniki łazienkowe na tle jasnej terakoty. Ponadto można wykorzystać kontrastową, ciemną glazurę do stworzenia poziomych pasków wzdłuż podłogi, sufitu lub nawet na wysokości oczu. Takie rozwiązanie również wizualnie powiększy łazienkę. Warto zaś unikać takich wstawek w pionowej wersji, gdyż to ją optycznie pomniejszy.

Dywaniki łazienkowe w małej łazience

Jeśli jednak ma się większą łazienkę, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować ciemniejsze kolory. Może to być nawet czarny lub najciemniejsze odcienie niebieskiego. Aby to wyglądało dobrze, pomieszczenie powinno mieć jednak przynajmniej kilkanaście metrów kwadratowych, gdyż w przeciwnym razie może okazać się zbyt małe. Decydując się na taką kolorystykę, warto też zastosować duża elementów kontrastowych w postaci wstawek z jasnej glazury lub białych mebli. Będą one się bardzo dobrze komponować z ciemnymi ścianami i podłogą. Ponadto warto przemyśleć zastosowanie listew LED wzdłuż podłogi, sufitu lub elementów architektonicznych. Mogą one być w różnych kolorach, gdyż na ciemnym tle bardzo dobrze to będzie wyglądało.