Rodzina

Kąpiel noworodka – w co się zaopatrzyć?

Pierwsze kąpanie niemowlaka to duży stres dla rodziców. Często do pomocy włączają się babcie czy znajome mamy, które już mają tę przygodę dawno za sobą lub perfekcyjnie opanowały kąpanie malucha. Aby przebiegła ona prawidłowo i bezpiecznie trzeba oprócz umiejętności nabyć jeszcze odpowiedni zestaw  akcesoriów.

Wanienka i wiaderko do kąpieli

Wanienka to tradycyjny sprzęt do kąpania malucha. Wybór jest naprawdę duży, dlatego warto zapytać znajomych lub poczytać w prasie paretingowej na ten temat, aby dokonać dobrego zakupu. Bardzo wytrzymałe są np. wanienki ceramiczne, ale ich cena niektórych skutecznie odstrasza, dlatego też znacznie częściej wybiera się te, wykonane na bazie wytrzymałego plastiku, Charakteryzują się ciekawą kolorystką i mają zróżnicowane kształty.

Ostatnio coraz popularniejsze stają się wiaderka do kąpieli, które są tak wyprofilowane, aby kąpiel stała się jeszcze prostsza, a dla dziecka przyjemna i bezstresowa. Miły w dotyku materiał i żywe, głębokie kolory, to również dodatkowe bodziec dla dziecka, który wpływa na jego uspokojenie się podczas kąpieli. Na dnie wiaderka znajduje się antypoślizgowa guma, zapewniająca dodatkową ochroną przed poślizgnięciem się dziecka. Warto pomyśleć nad zakupem tego produktu.

Ręcznik z kapturkiem

Jeśli już wykąpiemy malucha, trzeba go szybko osuszyć, a co może być wtedy przyjemniejsze niż milutki ręcznik z kapturkiem, w którego miękkość wtuli się maluszek? Najlepszej jakości i czysta bawełna, welur czy frotte –  każdy z tych materiałów zapewnia dobry komfort termiczny i wysoką chłonność wody. Praktyczny kapturek umożliwia dokładne zakrycie główki i jej ochronę przed stratą ciepła. Przy zakupie warto zadbać o to, aby ręcznik z kapturkiem był mocno kolorowy (może mieć barwną aplikację) i był odpowiednio uszyty. Często też jego wewnętrzna część uszyta jest z miękkiego polaru, co jeszcze bardziej podwyższa komfort użytkowania ręcznika z kapturkiem.

Środki pielęgnacyjne

Dopóki dziecko nie będzie miało włosków na główce,  wystarczą jedynie olejki do kąpieli oraz delikatne, natłuszczające mydełko. Natomiast po umyciu dziecka trzeba wysmarować je oliwką i kremem na odparzenia. Niedojrzała skóra dziecka jest bardzo delikatna i dlatego jej płaszcz lipidowy nie działa jeszcze tak, jak należy. Konieczne jest więc odpowiednie nawilżanie naskórka za pomocą delikatnych mleczek czy balsamów, które są pozbawione wszelkich środków sztucznych. Trzeba jednak nadmienić, że jeśli ktoś stosuje oliwkę do ciała lub myje dziecko w olejkach, to wtedy smarowanie skóry dziecka dodatkowo balsamem czy mleczkiem jest niepotrzebne.

Oprócz tego trzeba zaopatrzyć się w myjki i chusteczki nasączone np. lanoliną, szczoteczkę z delikatnym włosiem, grzebyk o delikatnych ząbkach,  do kąpieli, gryzak, sól fizjologiczną do czyszczenia noska i przemywania oczu oraz inne drobne akcesoria, jak pilniczek czy nożyczki do paznokci. Jeśli wyprawka ma być prezentem, wtedy można kupić np. mięciutki ręcznik do kąpieli i zestaw zabawek kąpielowych lub kolorowy termometr do wody.