DomRóżności

Jasne i ciemne zasłony do salonu – które wybrać?

Piękne zasłony do salonu to również piękne wnętrze. Dobrze dobrana tkanina na dekorację okienną nie tylko potrafi dodać aranżacji uroku, ale również ją rozjaśnić, a nawet optycznie powiększyć pomieszczenie. Wyposażenie domu w zasłony należy przeanalizować nie tylko pod względem rozmiarów czy grubości, ale właśnie jej wybarwienia. Kolor musi przecież doskonale współgrać ze stylem oraz być dopasowany do metrażu pokoju. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu? Na jaki kolor zasłony do salonu warto się zdecydować?

Kolor zasłony do salonu dopasowany do wystroju

Duży wpływ na wybór koloru zasłony do salonu ma barwa ścian. Obie płaszczyzny są dość duże, zatem zachowanie równowagi w ich odcieniu jest bardzo ważne, jeśli wnętrze ma być odpowiednio atrakcyjne i nieprzytłaczające. Dopasowanie kolorystyczne zasłon i ścian nie jest bardzo problematyczne. Na ogół malujemy wnętrza na stonowane barwy – biel, beż, szarość. Do takich ścian pasuje wiele kolorów zasłon, począwszy od spokojnych tonacji typu kremowy, brązowy, popielaty, czy biały, po bardziej odważne odcienie, takie jak turkusowy, musztardowy lub granatowy. Wybierając same spokojne, neutralne kolory, monotonię wnętrza można wtedy przełamać nietypową np. połyskującą strukturą tkaniny, jak i dodatkami w postaci błyszczących koralików i wstawek. Czasami ściany są pomalowane na kolorowo. Na ogół są to odcienie pastelowe, dlatego dobór odpowiednich firan może wydawać się trudny. Jednak wizje są tu podobne – albo barwę ściany uzupełnia się delikatnym kolorem zasłon np. bielą, kremem lub szarością, albo tworzy oryginalne kontrasty za pomocą zieleni, granatu, a nawet czerwieni.

Zasłony do salonu muszą pasować do estetyki konkretnego stylu. Ciężko sobie wyobrazić eleganckie wnętrze i nowoczesne tkaniny z napisem. Trzeba też zadbać o umiar, szczególnie w przypadku, gdy wystrój oparty jest na mocno zdobionych meblach. Wtedy zasłony są dla nich tylko delikatnym tłem, dlatego powinny mieć gładką strukturę i stonowane kolory. Na nieco większą oryginalność można postawić we wnętrzach w stylu glamour. Tam efektowne detale i zdobienia są wręcz pożądane, dlatego w salonie warto powiesić połyskujące lub efektownie upięte zasłony w kolorze srebra, złota, granatu, a nawet czerni. Jeśli pokój dzienny jest nowoczesny, najlepiej wybrać barwy ziemi lub jasne odcienie. Dzięki temu można zachować przytulność aranżacji, a jednocześnie zadbać o to, by pomieszczenie stało się przestronne. Ciekawą propozycją są zasłony do salonu w geometryczne lub kwiatowe wzory. Wyposażenie domu w takie materiały sprawi, że cały wystrój będzie zgodny z najmodniejszymi obecnie trendami.

Kolor zasłony do salonu a wielkość pomieszczenia

W wyborze odpowiednich zasłon nie bez znaczenia jest wielkość salonu. W końcu mocne kolory i duże wzory w małym pomieszczeniu przytłaczają, jednocześnie optycznie pomniejszając przestrzeń. Salon nie będzie wtedy miejscem sprzyjającym codziennemu wypoczynkowi. Mniejszy pokój dzienny wymaga więc użycia gładkich struktur, chłodnych i jasnych kolorów – przede wszystkim bieli, dzięki której pomieszczenie będzie wydawać się większe. W przypadku niskiego wnętrza najlepiej wybrać zasłony do salonu w pionowe pasy, a gdy jest ono wąskie – w poziome linie. Większą swobodę w dopasowaniu kolorystycznym tkanin mamy w przypadku pokoju dziennego o większym metrażu. Tam doskonale sprawdzą się jasne kolory – duża przestrzeń, swoboda, czy niezakłócony przepływ światła dziennego to cechy, dzięki którym łatwiej jest stworzyć komfortowe dla domowników i gości pomieszczenie. W dużym salonie świetnie prezentują się zasłony w głębokich, ciepłych lub intensywnych barwach. Świetnie urozmaicają wystrój i przełamują jego monotonię, a jednocześnie nie wpływają niekorzystnie na proporcje wnętrza.

Przed zakupem odpowiedniej zasłony do salonu, mając na uwadze głównie jej wybarwienie, najlepiej uwzględnić wszystkie kwestie – od odcienia ścian i wyglądu mebli, po styl aranżacji oraz wielkość pomieszczenia. Tylko w ten sposób można wybrać optymalne rozwiązanie, które nie zaburzy równowagi kolorystycznej tak ważnego w życiu domowników wnętrza.