DomRóżności

Jak wyprać dywan na sucho?

Dywan to część wyposażenia mieszkania, która ma nie tylko swoje walory wizualne, ale również spełnia swoją rolę funkcjonalną (niektóre dywany są niezwykle miękkie w dotyku i dostarczają ciepła). Jedną z metod ich czyszczenia jest pranie na sucho. W jaki sposób prawidłowo to zrobić?

Jak przygotować dywan do prania na sucho?

Przed rozpoczęciem czyszczenia naszego dywanu na sucho warto odpowiednio się do tego przygotować, aby wszystko wykonać prawidłowo i przede wszystkim, aby nie zniszczyć naszego dywanu. W zależności od tego, jakiego rodzaju jest to dywan, należy odpowiednio dobrać metodę jego czyszczenia. Jeśli jest on wykonany z wyjątkowo delikatnego materiału, wówczas należy uważać, ponieważ silne detergenty mogą go uszkodzić. Pamiętajmy także, że pranie na sucho dywanów z wyjątkowo długim włosiem nie jest najlepszym pomysłem. Proszek, którego będziemy używać jako detergent może wówczas nie zostać odpowiednio odkurzony i pozostanie na dywanie. Może być to niebezpieczne szczególnie wtedy, gdy w naszym domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta. Przed praniem dywanu na sucho należy dokładnie go odkurzyć, aby oczyścić go z wszelkich bieżących nieczystości, kurzu i innych zabrudzeń. Jest to obowiązkowy etap każdego prania dywanu na sucho.

Proszek do prania dywanów czy domowe sposoby?

Do prania dywanów na sucho możemy użyć specjalnego proszku, który nabędziemy bez problemu w każdym sklepie z chemią czy nawet supermarkecie. Proszek do prania dywanów należy rozsypać równomiernie na świeżo odkurzonym dywanie, a następnie odczekać czas, który jest zaproponowany przez producenta. Proszek do prania dywanów powinien być zawsze dostosowany rodzajem do tego, jaki konkretnie dywan posiadamy. Zbyt słaby detergent nie doczyści trudnych plam, natomiast zbyt mocny może uszkodzić trwale tkaninę. Po odczekaniu odpowiedniego czasu dywan należy ponownie odkurzyć, tym razem z proszku, który powinien wchłonąć brud. Warto wiedzieć, że zamiast środków chemicznych możemy do takiego prania użyć produktów, które większość z nas posiada w domu na co dzień, na przykład sodę oczyszczoną, której używamy tak samo, jak specjalistycznego proszku – odkurzamy dywan, posypujemy go sodą, a po odczekaniu około godziny ponownie zabieramy się za odkurzanie. Jest to sposób bardzo tani, a przede wszystkim skuteczny. Pamiętajmy jednak, aby w czasie, gdy proszek jest rozsypany, nie chodzić po dywanie. Szczególnie chrońmy przed kontaktem z detergentem nasze dzieci oraz zwierzęta domowe.