Rodzina

Jak wybrać materac dla dziecka?

Aby zapewnić dziecku spokojne, kolorowe sny, nie wystarczy kołysanka lub bajka na dobranoc. Materac powinien być wygodny, prześcieradła z gumką, a pościel miła w dotyku, niegryząca. Musimy pamiętać, że komfort dziecka w czasie snu jest niezwykle istotny dla jego zdrowia oraz rozwoju.

Materac dla dziecka – co warto wiedzieć

Materac to jeden z najbardziej istotnych elementów dziecięcego pokoiku. Maluch potrzebuje przecież od 10 do 12 godzin snu i cały ten czas spędza w łóżku. W tym czasie jego organizm regeneruje się, zdobywa siły na kolejny dzień, ale także nieustannie się rozwija. Dobry materac to nie tylko wyspana i uśmiechnięta pociecha, ale także prawidłowo kształtujący się układ kostny dziecka. Wybór materaca to zatem inwestycja w przyszłość i zdrowie naszych maluchów.

Nie jest to jednak prosta decyzja. Różnorodność cen, materiałów, wkładów i poziomów twardości na początku może nas zdezorientować. Szczególną uwagę należy zwrócić na wypełnienie materaca. Powinno być jak najbardziej bezpieczne dla układu oddechowego dziecka. Wybierajmy wkłady naturalne, które nie gromadzą bakterii oraz zapobiegają rozwinięciu się pleśni czy grzybów.

Wkłady do materaców – rodzaje

Wśród produktów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze idealnego łóżka dla dziecka, na pewno znajdą się materace lateksowe, piankowe i kokosowe.

Pianka lateksowa to bardzo trwały materiał. Często wykonane z niej materace mają długi okres gwarancji. To produkt, który dobrze dopasowuje się do ciała, dzięki czemu odciąża kręgosłup. Materace lateksowe cechują również właściwości antyalergiczne.

Pianka wysokoelastyczna to kolejny wkład do materaca, który powinien wzbudzić zainteresowanie świadomego rodzica. Duża elastyczność, odpowiedni poziom twardości oraz trwałość gwarantują niezawodny wybór na lata.

Na rynku często spotyka się materace dwustronne, o dwóch różnych stopniach twardości. Takie rozwiązanie pozwoli nam dopasować łóżko do potrzeb rosnącego dziecka bez dodatkowych kosztów.

Materac kokosowy zachwyci rodziców, którzy stawiają na naturalność. Hipoalergiczny, oddychający materiał to dodatkowa bariera dla grzybów, pleśni czy zarazków. Materac z takim wkładem jest łatwy w czyszczeniu, a także nie gromadzi kurzu.

Prześcieradła z gumką – niezbędny dodatek

Gdy już wybierzemy materac idealny, warto zadbać o pokrowiec, który będzie równie wysokiej jakości. Do tego celu wybierajmy prześcieradła z gumką o wysokiej zawartości naturalnej bawełny klasycznej, bambusu lub bawełny egipskiej.

Naturalny materiał prześcieradła z gumką podtrzyma właściwości, którymi kierowaliśmy się przy zakupie materaca. Oddychający materiał i hipoalergiczne właściwości będą wspierać rozwój dziecka i gwarantować mu spokojny sen. Miękki w dotyku materiał z wysokogatunkowej bawełny zapewni maluchowi większy komfort. Precyzyjnie wszyta gumka to również wygoda dla rodzica. Prześcieradło nie zsuwa się i nie przeszkadza dziecku podczas snu, a mama czy tata nie musi nieustannie go poprawiać.

Dobrej jakości prześcieradła z gumką są bardzo wytrzymałe, a ich kolory zachowują trwałość nawet po wielu praniach. To duża zaleta, ponieważ jak wiemy, pościel wymaga szczególnie starannej higieny. Jej zachowanie chroni wrażliwy organizm dziecka przed szkodliwymi bakteriami i drobnoustrojami.

Gdy wybierzemy już odpowiedni materac i prześcieradło, możemy pomyśleć o ciekawych dekoracjach do pokoju dziecięcego, które jeszcze bardziej umilą mu sen. Będą one także cieszyć oko rodziców podczas czytania bajki na dobranoc.