Czy stres jest zawsze zjawiskiem negatywnym?
Stres jest reakcją organizmu na zdarzenie, które przekraczają zdolności do poradzenia sobie z nim. Wydarzenia, które wywołują zakłócenia w organizmie, są nazywane stresorami, które mają słabszą i silniejszą „siłę rażenia”. Jednak skutki odczuwania stresu nie zawsze są negatywne.
Rola stresu w życiu.
Wielu ludzi nie wie, jak poradzić sobie ze stresem, a najchętniej pozbyłoby się go na zawsze. Jednak stres to nic innego jak przygotowywanie, mobilizacja organizmu do walki lub ucieczki. Można powiedzieć, że to naturalny, ludzki odruch, który towarzyszył człowiekowi od tysięcy lat. W toku ewolucji stres stał się nie tylko sprzymierzeńcem, ale również czynnikiem, który wyczerpuje organizm, zwiększa podatność na choroby oraz wpływa negatywnie na jakość życia.
Wady i zalety stresu.
Przewlekły stres może prowadzić do rozregulowania mechanizmów takich jak: metabolizm, pracy układu oddechowego, krążeniowego, a także immunologicznego. Wpływa negatywnie także na pracę mózgu, ponieważ podczas długotrwałego stresu stężenie kortyzolu jest stale za wysokie, a to powoduje uszkodzenia struktur w mózgu. W wyniku tego pogarsza się pamięć, zdolności poznawcze. Krótko mówiąc wpływa negatywnie na sprawność umysłową.
Jeżeli stres jest krótkotrwały, ma pozytywny wpływ na życie człowieka. Mobilizuje do efektywnego działania i sprawia, że z łatwością wybiera się lepsze rozwiązania. Lekki i krótkotrwały stres daje kopniaka organizmowi i podnosi odporność. Poza tym wpływa na czujność i ostrożność, sprawia, że mamy zdolność do przewidywania różnych sytuacji.
Jak poradzić sobie ze stresem?
Przede wszystkim trzeba zmienić myślenie o sobie i uwierzyć we własne możliwości. Lepiej pielęgnować w sobie to, co najlepsze, a nie rozpamiętywać porażki. Trudności w życiu zdarzają się praktycznie ciągle, lepiej traktować je jako wyzwania do pokonania, a nie problemy. Dzięki takim sytuacjom stajemy się silniejsi. Aby zredukować stres trzeba nauczyć się relaksować oraz być aktywnym fizycznie, to naprawdę może pomóc. Gdy organizm jest wyczerpany zarówno psychicznie, jak i fizycznie, trzeba zgłosić się do psychologa lub psychoterapeuty, który doradzi, jak poradzić sobie ze stresem.