Różności

Czy opłacalna jest praca we Francji?

Jeszcze do niedawna bardzo popularnym celem migracji zarobkowej była Francja. Głównie ze względu na wysokie różnice w zarobkach pracowników polskich i francuskich. Od kilku lat zauważa się znaczny spadek liczby osób, które uważają, że praca we Francji jest nadal bardzo opłacalna.

 

Dlaczego praca we Francji straciła na prestiżu?

Od kilku lat na rynku pracy w Polsce można zauważyć znaczną poprawę liczby ofert. Przede wszystkim poszukiwani są specjaliści i fachowcy. Z tego właśnie powodu, coraz mniej osób jest zainteresowanych wyjazdem za granicę do pracy. I choć nadal zarobki za pracę we Francji i Polsce sporo się różnią, nie są one już na tyle atrakcyjne aby zachęcić polskich fachowców do wyjazdu. W czasach kiedy na rodzimym rynku brakuje rąk do pracy, stawki za usługi fachowców poszybowały w górę. W połączeniu z relatywnie niskimi kosztami utrzymania w kraju, polscy pracownicy nie odczuwają już presji finansowej do migracji zarobkowej. Dlatego praca we Francji nie jest już tak atrakcyjnym rynkiem. Naturalnie są regiony w kraju, gdzie skala bezrobocia jest nadal na tyle duża, że mieszkańcy decydują się jednak na wyjazd, np. do Francji w celach zarobkowych. Nie jest to jednak proceder na szeroką skalę i najczęściej wyjeżdżają albo bardzo słabo wykwalifikowani pracownicy albo menadżerowie wysokiego szczebla, w celu zdobycia doświadczenia na obcym rynku pracy.

 

Jakie korzyści niesie za sobą praca we Francji?

Francja jest krajem o wysoko rozwiniętej kulturze pracy. Podejmując tam pracę, możemy z pewnością nauczyć się innego podejścia do wykonywanych zadań. Kolejną korzyścią z pracy we Francji może być nauka języka francuskiego, co z pewnością wpłynie na podniesienie naszych kompetencji zawodowych. Warto również wspomnieć o kwestiach finansowych. Choć zarobki są we Francji wyższe niż w Polsce, należy liczyć się z innym poziomem kosztów związanych z codziennym funkcjonowaniem. Może się okazać, że w ostatecznym rozliczeniu praca we Francji, wcale nie okaże się bardziej opłacalna niż w Polsce pod względem finansowym. Warto jednak pamiętać, że w podróżach nie liczą się jedynie pieniądze, a przede wszystkim doświadczenie zawodowe i kulturowe, które możemy zdobyć.