Różności

Czy koszty rozwodów wzrosną od 2022 r?

Zapewne nie da się już w ogóle ukryć, że dyskusja na temat kosztów rozwodów jest coraz bardziej obecna w mediach. Do tej pory, jak wiadomo, opłaty związane z pozwem rozwodowym wynosiły 600 zł. Jednak połowa tej kwoty zawsze była zwracana, gdy nie występowało orzekanie o winie. Teraz może to ulec zmianie.

Dlaczego będziemy płacić więcej za rozwody?

Dla wielu osób może się to wydawać niewiarygodne, ale powodem planowanych zmian są kwestie etyczne. Obecna ekipa rządząca, która w kwestiach obyczajowych stoi na stanowisku konserwatywnym chce jak widać zrobić wszystko, aby ograniczyć w Polsce rozwody. Planuje się więc trochę bardziej skomplikowaną procedurę prawną, a to będzie cały proces także wydłużać. W efekcie może być nie tak łatwo otrzymać rozwód Kraków jest miejscem, gdzie naturalnie możemy znaleźć bardzo dużą ilość kancelarii prawnych, gdzie będzie nam udzielone wsparcie. Trzeba jednak sobie uzmysłowić, że jeżeli zostaną wprowadzone takie zmiany, to kwestii związanych z opłatami nie da się po prostu w żaden sposób obejść. Politycy są jak widać bardzo zatrwożeni wzrastającą tendencją rozwodową. Zauważmy, że zgodnie ze statystykami, chociażby w 2020 roku rozstało się aż 51000 małżeństw. Oczywiście w stosunku do ubiegłego roku był to spadek o 22%, ale przyczyną była tu na pewno pandemia. Prace sądów zostały zamrożone. W połowie roku jednak w momencie, gdy sądy zaczęły pracować normalnie, skłóceni małżonkowie ruszyli hurtem do sądów z pozwami. Rządzący mając na celu utrzymanie rodzin razem, nawet kosztem przeżywanego stresu, decydują się więc na wprowadzenie nowych przepisów, które będą w efekcie nakładać większe wydatki na osoby, które chcą się rozstać.

Czy zawsze dobrym rozwiązaniem jest rozwód?

Naturalnie można gdybać w nieskończoność nad tym, czy ostateczne rozstanie jest rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem. Z pewnością warto ratować związki i zasięgnąć porady psychologa lub mediatora. O tym zresztą poinformuje nas każdy doświadczony prawnik, który może przygotować rozwód. Obecnie w każdym mieście znajdziemy zarówno doświadczonych specjalistów od prawa rodzinnego jak też psychologów. Nie zawsze jednak takie działania będą skuteczne i musimy sobie zdawać z tego sprawę. Dlatego niejednokrotnie o wiele korzystniejszym krokiem i to dla całej rodziny łącznie z dziećmi, będzie właśnie separacja lub rozwód. Oczywiście wcześniej trzeba bardzo szczegółowo przeanalizować te kwestie no i nastawić się na to, że cała procedura może być wydłużona o wiele miesięcy.