Dom

System BMS – inteligentne zarządzanie budynkiem

Domy inteligentne i technologie sterowania rozmaitymi systemami stosowanymi w domach, dziś zyskują na popularności. W grę wchodzi bowiem większa wygoda, a do tego możliwość oszczędności. Jak działa system BMS i na czym polega inteligentna technologia?

System BMS – Building Management System

System BMS znajduje swoje miejsce nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale i przemysłowym czy usługowym. Jego zadaniem jest sterowanie wszystkimi instalacjami znajdującymi się w danym budynku, co wpływa na poprawę komfortu korzystania z powierzchni domowych czy usługowych oraz oszczędności. Nie bez znaczenia pozostaje podwyższone bezpieczeństwo. Ten system przestaje być tylko nowością i choć to technologicznie zaawansowane rozwiązanie wiążące się z wysokimi kosztami, zaczyna być w wielu przypadkach standardem.

Zasady działania systemu BMS

Stosowanie systemu BMS ma z zasady wpływać na podwyższanie komfortu użytkowania domów czy innego rodzaju obiektów, wraz z maksymalizacją funkcjonalności. Do tego można liczyć na wyższe bezpieczeństwo, funkcje chroniące przed włamaniami i kradzieżami, a także redukowanie kosztów związanych z codziennym użytkowaniem systemów wentylacji, ogrzewania oraz instalacji elektrycznej.

System BMS uwzględnia warunki środowiska zewnętrznego, co oznacza, że dopasowują swoje działanie do aktualnych potrzeb. Mają na celu gromadzenie i przetwarzanie danych, a to pozwala dostosować poszczególne parametry w taki sposób, by ekonomicznie korzystać z ogrzewania czy elektryki, jednocześnie nie martwiąc się o tak ważny komfort. Sterowanie automatyczne lub półautomatyczne to możliwość dopasowania do własnych potrzeb, wymagań obiektu mieszkalnego, przemysłowego czy usługowego, i indywidualnie ustawienie wskazanych parametrów.

Brak konieczności ingerencji człowieka, pozwala na zachowanie maksymalnej wygody użytkowania systemów i podwyższa komfort użytkowników. Wysoką cenę samych systemów rekompensują niemałe oszczędności, chociażby na energii czy ogrzewaniu, na których domownicy tracą zwykle najwięcej pieniędzy.