DomRodzinaRóżności

Co zmieniło się dla Polaków po Brexicie?

Szacuje się, że nawet milion Polaków mieszka na Wyspach, a duża część jeszcze nie sformalizowała stałego pobytu. Na szczęście pomimo tego, że Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, Polacy nie muszą się obawiać, że zostaną zmuszeni opuścić Wyspy. Czy Polacy odczują jakieś zmiany?

Co zmieni się dla Polaków, zanim Brexit stanie się faktem?

Fakt, że Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, nie oznacza, że stanie się to nagle. Aktualnie przed nami jest tzw. okres przejściowy, podczas którego do końca 2020 roku Polacy będą mogli wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez wizy, lecz z paszportem i dowodem osobistym w ręku. W dalszym ciągu obowiązuje EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także narodowe prawo jazdy pozostaje uznawane. Nie zmienią się również zasady dotyczące roamingu w połączeniach telefonicznych. Studenci, którzy aktualnie studiują na brytyjskich uczelniach, mogą dalej się uczyć bez żadnych zmian. Natomiast osoby, które mają zamiar dopiero rozpocząć studia, muszą poczekać na ewentualną zmianę reguł w systemie rekrutacji. Nie będzie również zmian w handlu pomiędzy Wielką Brytanią a państwami należącymi do Unii Europejskiej- nie zostaną wprowadzone żadne dodatkowe opłaty celne, bariery ani inne regulacje.

Ważne jest, że Polacy, którzy zamieszkują w Wielkiej Brytanii i chcą tam pozostać, muszą jak najszybciej postarać się o status osiedlonego. Status otrzymają mieszkańcy, którzy w ciągu ostatnich 10 latach, przebywali na Wyspach minimum 5 lat. Jest to kluczowe dla uzyskania statusu osiedlonego.

Czy można wyjeżdżać do pracy na Wyspy Brytyjskie?

Rynek pracy dla imigrantów, w tym dla Polaków będzie otwarty, z tym że po zakończeniu okresu przejściowego zacznie ich obowiązywać międzynarodowe prawo, dotyczące imigrantów. Oznacza to, że Polacy, którzy będą chcieli pracować w Wielkiej Brytanii, będą musieli uzyskać status osoby osiedlonej. Poza tym możliwe jest, że będzie konieczne również pozwolenie na podjęcie pracy zarobkowej. Choć zainteresowanie wyjazdem do pracy na Wyspy Brytyjskie spadło, w dalszym ciągu rząd brytyjski jest gotowy na przyjmowanie imigrantów do pracy w różnych sektorach. Poszukiwani są zarówno specjaliści z wyższym wykształceniem, czyli programiści, inżynierowie, lekarze, jak i pracownicy produkcyjni, sprzedawcy oraz pracownicy budowlani, oraz osoby do pracy w sektorze hotelarstwa. Pomimo Brexitu, Wielka Brytania w dalszym ciągu jest dobrym kierunkiem, aby znaleźć rozwojową i dobrze płatną pracę. Ważną informacją jest to, że Polacy mogą uzyskać tymczasowy status osoby osiedlonej, wyjeżdżając do pracy w trakcie trwania okresu przejściowego.

Czy nastąpią zmiany w systemie podatkowym?

System podatkowy po Brexicie nie powinien ulec zmianie. W dalszym ciągu imigranci będą płacili podatek dochodowy oraz będą mogli się ubiegać o zwrot podatku z zagranicy. Każdego roku w Wielkiej Brytanii zmienia się kwota wolna od podatku. W Polsce ubiegając się o zwrot podatku z zagranicy, w rozliczeniach PIT z pewnością nie zmieni się nic. Oznacza to, że w dalszym ciągu, zwłaszcza w okresie przejściowym, unikniemy podwójnego opodatkowania. Pracując za granicą, w Anglii trzeba pamiętać, aby pod koniec każdego roku podatkowego złożyć deklarację podatkową, a w razie potrzeby skorzystać z usług zewnętrznej firmy, która zajmie się tą sprawą, aby wszystkie formalności były dopełnione zgodnie z prawem, które wejdzie w życie już po oficjalnym Brexicie. Ubiegając się w Polsce o zwrot podatku z zagranicy, w tym przypadku z Wielkiej Brytanii, również warto skorzystać z usług firm, które zajmują się tym profesjonalnie i zawodowo.