Piłka lekarska i jej rodzaje
Piłki wszelkiej maści to jedne z popularniejszych akcesoriów treningowych. Jednym z najstarszych typów piłek są piłki lekarskie, które kiedyś służyły do treningów ogólnorozwojowych, szczególnie tych ze elementami rzutów. Jak zmieniła się piłka lekarska od momentu jej wynalezienia?
Piłka lekarska – skąd się wzięła
Klasyczna piłka lekarska znana jest już od starożytności. Perscy zapaśnicy z jej pomocą trenowali swoją siłę, a Hipokrates zalecał ćwiczenia z nią osobom rannym i chorym, które walczyły o powrót do sprawności. Oficjalnie ten sprzęt zyskała swoją nazwę pod koniec XIX w., choć wtedy zamiast lekarska częściej mówiło się medyczna. Te najprostsze i dobrze nam znane piłki lekarskie wykonane są ze skóry, ale obecnie, coraz częściej używa się jej syntetycznych zamienników lub gumy.
Piłka lekarska w crossficie – Wall ball
Wall ball to rodzaj piłki lekarskiej przystosowany do trening cross fit. Z pozoru niczym nie różni się od klasycznej piłki lekarskiej, ponieważ ma podobne przeszycia i jest wykonana z tych samych materiałów. Różnica polega jednak na rozmiarze i miękkości. Patrząc na klasyczne piłki od 1 do 10 kg na pewno zauważysz wyraźną różnicę w ich rozmiarze. W przypadku piłki crossfitowej dąży się do tego, żeby te różnice były minimalne, co ma znaczenie dla trenujących przyzwyczajonych choćby do szerokości chwytu podczas ćwiczeń. Wall ball jest też bardziej miękka i toczy się mniej niż piłka, którą zapewne kojarzysz. To wszystko przez to, że w crossie te piłki najczęściej służą do powtarzalnych rzutów, często wykonywany prosto nad głowę zawodnika.
Piłka lekarska do rzucania – slam ball
Piłki lekarskie od zawsze były przystosowane do bardzo wymagających ćwiczeń i mało delikatnych warunków treningowych. Miały wytrzymać wielokrotne upadki na kamienie i żwir, toczenie po nierównym, często ostrym podłożu, a także znieść ciężar samego ćwiczącego. Slam ball zniesie to wszystko… Tylko znacznie lepiej. To wszystko dzięki zastosowanej technologii. Slam ball wypełniony jest żelem lub granulatem, a jego wierzchnia warstwa to gruba guma przypominająca wyglądem oponę.
Piłka lekarska może mieć uchwyty
Piłka lekarska z uchwytami to chyba jej najbardziej zmieniona forma piłki. Podobnie jak klasyczna wersja, jest ciężka, ale też twardsza od niej, a po bokach ma uchwyty. To rozwiązanie zapewnia lepszy chwyt i ułatwia wykonywanie części ćwiczeń np. pompek na piłce czy umożliwia zastosowanie tego sprzętu zamiast hantli czy kettllebell.