Jak uchronić dom przed wilgocią?
Działanie wilgoci w budynku to nie tylko plamy na naściennym tynku, czy drażniący chłód – jako centrum powstawania grzybów stanowić może znaczące niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Lepiej zadbać o niezbędną hydroizolację niż zmagać się z efektami jej nie posiadania.
Izolacja przeciwwilgociowa ma na celu zapobiec przedostawaniu się wody przez mury, co jest bardzo istotne także dla odpowiedniej cyrkulacji powietrza, procesu oddychania murów budynku oraz efektywności wykonanej izolacji termicznej. Przydatna bywa i na zewnątrz domów, jak też w takich pomieszczeniach, w których zmagamy się z większą ilością pary wodnej.
Warstwy izolacyjne zewnętrzne budynku rozróżniają się na hydroizolacje w poziomie – oddzielające mury naziemne domu od fundamentu – i jeszcze pionowe, zapobiegające zagłębianiu się wilgotności przez ścianę fundamentową. Zależnie od charakteru zastosowanej hydroizolacji, różne będą komponenty, z jakich będzie zrobiona. W czasie wykonywania hydroizolacji poziomej (iniekcja) aplikuje się dwie pokrywy papy bądź też kładzie się charakterystyczną folię o właściwościach hydroizolacyjnych. Hydroizolację pionową realizuje się głównie z 2-3 powierzchni substancji bitumicznej. Jeżeli nasz dom budujemy na nieruchomości, gdzie wody z gruntu mogą być podniesione, najrozsądniejsze okaże się wykonanie już w trakcie rozpoczynania projektu dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej, o lepszej kompozycji.
W przypadku wieloletnich domów, w których w czasie budowania nie przygotowano izolacji przeciwwilgociowej, koniecznie trzeba rozpatrzyć usunięcie tego uszczerbku. Możliwa do przygotowania naturalnie jest izolacja pozioma murów fundamentowych, ale jest ona główna, żeby uniemożliwić przenikaniu wilgoci z fundamentu. Możemy zrealizować rutynową izolację, wykopując plus, minus fundamenty długości dwóch metrów naraz.
Izolację powinniśmy wykonać przed nadejściem zimy ażeby, gdy tylko przed nami jeszcze znaczna ilość prac, dom w stanie zamknięty czy także nawet same fundamenty można było odpowiednio zabezpieczyć przed chłodem oraz wilgotnością, ażeby zachowały się nietknięte aż do czasu rozpoczęcia prac budowlanych.