RodzinaRóżności

Rozwód z orzekaniem o winie – co warto wiedzieć?

Nie zawsze, jak się okazuje, będziemy zorientowani w kwestiach prawnych, szczególnie wtedy, gdy chodzi o rozwody. Coraz większa ilość Polaków podejmuje decyzję o rozstaniu i warto wiedzieć, czego konkretnie wówczas będą dotyczyć przepisy.

Co jest ważne, gdy zbliża się rozwód?

Na takie sytuacje nikt nie jest w naszym życiu przygotowany. Musimy więc wiedzieć kilka rzeczy, zanim na przykład zdecydujemy się na złożenie pozwu rozwodowego. Najważniejsze będzie też oczywiście to, aby skontaktować się tu z jakimś doświadczonym specjalistą. Dlatego też powinniśmy wyszukać wcześniej przynajmniej kilka różnych kancelarii i zorientować się w ofercie, jeżeli chodzi o usługi prawne. Wiele jest najróżniejszych niuansów prawnych, które będą związane z taką wyjątkową sytuacją, a przecież musimy nawet zorientować się w terminach. Tu profesjonalnie przeanalizuje tylko doświadczony adwokat rozwód Łódź jest miastem, gdzie znajdziemy takich fachowców od ręki, ponieważ działa cała masa kancelarii, które funkcjonują profesjonalnie i są niezwykle cenione przez zwykłych konsumentów. Tak więc przede wszystkim oczywiście musimy być przekonani o tym, że będzie zasadne złożenie pozwu z orzekaniem o winie. Wina musi być przecież udowodniona. Nie wystarczy tylko sytuacja, gdy wydaje nam się, że druga strona była winna zaistnienia jakiejś sytuacji. Musimy mieć dowody, jeżeli chodzi na przykład o nieprzemyślane wydatki albo zdradę małżeńską, czy też nawet stosowanie przemocy. Czasami w praktyce okazuje się, że po prostu nie będziemy mieli szans na to, aby wygrać sprawę rozwodową. Uświadomić może nas w tym właśnie doświadczony adwokat lub radca prawny.

Czy sąd zawsze podejmuje właściwą decyzję?

Niejednokrotnie też oczywiście będziemy się zastanawiali nad tym, czy rzeczywiście wszyscy prawnicy działają w ten sam sposób i czy sąd zawsze będzie się przychylać do właściwego naszym zdaniem stanowiska. Trudno jest to bezpośrednio ocenić, ponieważ zawsze będziemy stać na stanowisku do pewnego stopnia subiektywnym. Trudno jest zagwarantować sobie maksymalny obiektywizm, tym bardziej że w takich sytuacjach będzie nam towarzyszyć zawsze całe mnóstwo emocji. Trzeba więc przede wszystkim polegać na doświadczonych prawnikach, którzy mają rozeznanie w takich tematach i będą wiedzieli, jakie ustawy będą wchodziły w grę i jakie dowody powinny być przedstawione. Trzeba też oczywiście brać pod uwagę przegraną i wiążące się z tym, chociażby konsekwencje finansowe. Może się okazać, że będziemy musieli płacić alimenty szczególnie wtedy, jeżeli dzieci są niepełnoletnie.