Zdrowie

Leczenie osteoporozy – tę chorobę da się powstrzymać

Zrzeszotnienie kości spada na 33% kobiet na świecie i 20% mężczyzn, w piątej dekadzie życia. Właśnie taka proporcja pacjentów zmaga się ze złamaniami osteoporotycznymi towarzyszącymi tej dolegliwości. Czynników doprowadzających do występowania osteoporozy jest cały szereg, symptomów za to niemal tyle co zero. Zrzeszotnienie kości da się jednak spowolnić.

Zrzeszotnienie kości objawy osteoporozy schorzenia i czynniki ryzyka

W naszym kraju niemal dwa miliony pań i panów przekroczywszy pięćdziesiątkę boryka z chorobą; schorzeniem, które ewoluuje w dwóch kierunkach. Osteoporoza odmiany A z reguły dopada osób w wieku 70-75 lat i bezpośrednio związana z ogólną, słabszą kondycją układu kostnego. Choroba typu B odznacza się regularną bądź w małym stopniu osłabioną gęstością układu szkieletowego, lecz za to obniżoną jakością kości i notorycznie daje o sobie znać między na przełomie piątej i szóstej dekady życia.

Okolicznościami które charakteryzują osoby z grypy podwyższonego ryzyka jest głównie wiek, lecz także niedowaga czy skłonności przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przy zbyt niezadowalającej ilości w diecie wapnia, białka oraz witaminy D, dodatkowo przy zbyt wysokim spożyciu substancji uzależniających oraz minimalnej ilości ruchu, dochodzi do rozwoju osteoporozy. Która zaś przez lata nie manifestuje się w żaden sposób, niestety najczęściej wykrywana jest nagminnie dopiero przy pierwszym złamaniu.

Zmiany osteoporotyczne leczenie – farmakologia plus dieta

Leczenie zrzeszotnienia kości dąży do wykorzystaniu zalet, które zapewnia terapia lekami oraz szeroko zakrojone zmiany w obrębie swojej diety. W pierwszej kolejności spożywane są środki resorpcyjne, które mają kompleksowo zwiększać gęstość mineralną kości, a do tego przepisuje się leki mające predyspozycje do odbudowy nowych warstw kości.

Terapia stosowana w przypadku zdiagnozowania zrzeszotnienia kości dobierana jest indywidualnie, bo zależy od rodzaju choroby. Na długo przed czasem kiedy zaordynuje się konkretną metodę leczenia wykonuje się badanie osteoporozy, które informuje, czy jest to osteopenia – schorzenie zwiastujące ryzyko wystąpienia zrzeszotnienia kości, czy zmiany w kościach są już bardzo poważne i znaczne.

Nawet pomijając fakt czy pacjent przyjmuje już leki na osteoporozę  kluczową kwestią jest bezwzględna potrzeba wcielenia diety, która pomaga uzyskać niezbędne ilości wapnia, białka, magnezu, potasu i witaminy D. Czerpanie z dobrodziejstwa wszystkich cytowanych w tym tekście zaleceń a także dbanie o ogólną sprawność, wspomaga już na etapie leczenia, ale i stanowi część profilaktyki schorzenia.