Dom

Niepełnosprawność ruchowa – jak ułatwić życie chorym najbliższym

Osoby niepełnosprawne pragną żyć tak samo jak osoby całkiem zdrowe, jednak trzeba im to nieco ułatwić. Przede wszystkim należy zadbać o ich samodzielność, gdyż możliwość korzystania ze wszystkich pomieszczeń w domu dobrze wpłynie na ich samopoczucie. Jak powinna wyglądać łazienka dla niepełnosprawnych?

Łazienka dla niepełnosprawnych – tych błędów postaraj się uniknąć

Łazienka stanowi bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu, dlatego jeśli najbliższa osoba porusza się na wózku, warto zrobić wszystko, żeby pomieszczenie kąpielowe nie kojarzyło się z ciasną powierzchnią, niewygodnym poruszaniem się i innymi trudnościami w załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Dlatego metraż pomieszczenia odgrywa tak ważną rolę. Przestronna łazienka dla niepełnosprawnych pomaga w trakcie manewrowania wózkiem i przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego. Błędy występują również w trakcie montażu drzwi. Nie powinny otwierać się do środka, gdyż zmniejsza to pole manewru w trakcie używania łazienki. Z kolei zbyt wąskie drzwi całkowicie uniemożliwiają korzystanie z tego pomieszczenia (węższe niż 90 cm). Jeśli ich waga jest zbyt duża, krewny na wózku będzie miał spory problem z otwieraniem. Łazienka dla niepełnosprawnych wymaga bardzo dobrego rozkładu uchwytów oraz poręczy. Nie może zabraknąć ich tuż obok toalety, przy wejściu do wanny oraz przy umywalce. W łazience powinny znajdować się tylko podstawowe, niezbędne sprzęty. Nie ma tutaj miejsca na dodatkowe zdobienia, zbędne szafki i półeczki, które utrudniają poruszanie się i jednocześnie ograniczają pole manewru.

Łazienka dla niepełnosprawnych – prysznic czy wanna?

Strefa kąpielowa może zostać wzbogacona zarówno o prysznic, jak i wannę. Jednak w pierwszej kolejności należy pomyśleć o antypoślizgowej podłodze, która zapewni bezpieczeństwo i komfort w trakcie używania. Antypoślizgowy materiał powinien zostać użyty w trakcie produkcji podłogi, wanny i brodzika prysznica. Jeśli tak się nie stało, należy dokupić matę albo materac antypoślizgowy. Optymalne wymiary prysznica wynoszą co najmniej 90×90 cm. W kabinie powinno się znaleźć krzesło, które ułatwi mycie oraz spłukiwanie ciała. Można zdecydować się na model stały albo krzesło mobilne. Łazienka dla niepełnosprawnych z wanną wymaga zamocowania specjalnej poręczy, trzeba pamiętać także o odpowiednich wymiarach. Długość 150 cm, szerokość 70 cm, a głębokość 40 cm to absolutne minimum.